BİLGİLER

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapanıyor | İşte O Tarih

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapanıyor

Güncelleme ; Arkadaşlar kütüphanenin tamirat süresi tamı tamına 400 gün, yazı ile dört yüz rakam ile 400 gün. Şaka gibi evet 400 gün Gazi Üniversitesi öğrencileri kitap alamayacak.  Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bu gönderinin altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra sıkça sorulan bir soru var yeni açılan okuma salonları 24 Saat Açıktır. Bunun yanı sıra  yeni açılan okuma salonunun konumu, adresini bilmeyen arkadaşlar varmış. Buna da bir açıklık getirmek istiyorum. Yeni açılan okuma salonu Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsünde yeni yapılan Toki Bloklarının yanındaki “Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kültür ve Kongre Merkezi” fuaye alanı ve A kapısı girişinde bulunan 2 katlı bina okuma salonları tahsis edilmiştir.

Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kültür ve Kongre Merkezi

Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kültür ve Kongre Merkezi

 

 

Yaklaşık 1 senedir gündemimizi meşgul eden kütüphanenin kapanacak olması deyim yerinde ise yılan hikayesine dönmesi biz öğrencilerin gündemini oldukça meşgul etmişti. Ortada oldukça fazla bilgi kirliliğinin olması, her kafadan bir ses çıkması ve üniversitemizin bölünmesinden sonra kütüphanemizin de kapanacak olma ihtimali ile bu güne kadar yeterince sinir küpüne dönmüştük. Haberlerimiz yine kötü. Öğrenciyi yine mağdur edecekler mi? Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapanıyor mu?

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapanıyor

Geçtiğimiz aylarda kütüphane görevlilerine bu durumu sorduğumuzda; “Evet kapanacak” , “Hayır kapanmayacak” gibi bir ikilem vardı. Daha sonraları kütüphane çalışanlarının bir ağız birliğiyle kapanmayacak söylemleri ile ateş olmayan yerden duman çıkmaz mantığı ile Bimer ve Cimer’e yazdık.  Gelen mesajı daha önceki Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kapanacak mı?  yazımızda detayları ile paylaştık. Kütüphanenin sorunlarına değinen bu yazıyı özet geçmek gerekirse;

2004 yılından beri hizmet veren kütüphanenin yaklaşık 2 milyona aşkın öğrenciye hizmet vermiş olması bunun neticesinde ciddi yıpranmaların söz konusu olduğu, elektrik, lavabo, ve giderlerinde sıkıntı olması ve mevzuat gereği engelli yönetmeliğine uygun olması gerektiği için böyle bir tadilatın gerektiği

yazıyordu. Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından ise aynı metinde şu sözlerde yer alıyordu;

Ayrıca Başkanlığımız taşınılacak olan binada öğrenciler için ders çalışma alanları oluşturacak ve hizmete sunacaktır. Bunun yanı sıra kütüphane web sayfası üzerinden elektronik kaynaklara erişim hizmeti v.d. kesintisiz devam edecektir. Kütüphane hizmetlerinin daha konforlu bir ortamda sürdürülmesi için zorunlu olarak yaşanacak olan bu süreçte kütüphane kullanıcılarından anlayışlı olmaları beklenmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Kütüphanenin Kapanacağı Tarih Belli Oldu

Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi görevlilerinden kitap almak istediğimizde bizlere son teslim tarihinin 18 Mart 2019 tarihi olduğunu ve bu tarihten sonra kütüphanenin hizmet veremeyeceğini söylediler. Resmi sitede de bu yönde duyurusu yapıldı.

Öğrencilere  bu süre zarfında tahsis ettikleri yer neresi?

“Gazi Üniversitesi öğrencilerine kütüphanenin tadilatı nedeniyle tahsis ettikleri yer; Toki Binası Gazi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kültür ve Kongre Merkezi Fuaye alanı ile A kapı girişinde bulunan 2 katlı binada öğrenciler okuma salonu öğrenciler için en kısa sürede hizmete açılacaktır”. denildi.

Yazar hakkında

gaziuniversitesiailesi

Gazi Üniversitesi Ailesi, 2017 Yılında Gazi Üniversitesi öğrencisi tarafından bütün Gazi Üniversitesi & Hacı Bayram Veli Üniversitesinin akademisyenlerine, öğrencilerine, çalışanlarına en doğru ve en güncel bilgileri ulaştırmak amacıyla kurulmuştur.

2 Yorum yapılmış

Yorum yap