Gazi Üniversitesi Hazırlık Programı ile İlgili SSS

 Gazi Üniversitesi Hazırlık Programı ile İlgili SSS
 1. Hazırlık Atlama (Muafiyet) Sınavı ne zaman yapılacak?
  • Ek Madde-1 Yatay geçiş öğrencileri için muafiyet sınavı 2-4 Eylül tarihlerinde yapılacaktır.
  • Üniversitemize yeni kayıt yaptırmış ve 2019-2020 Akademik yılında başarısız olmuş tüm öğrencilerimiz için Muafiyet sınavı 28-30 Eylül 2020 tarihlerinde olacaktır.
 2. Muafiyet Sınavı kaç aşamadan oluşuyor?
  • Hazırlık muafiyet sınavı 2 aşamadan oluşuyor. İlk aşama Okuma ve Dinleme becerilerini kapsamaktadır. İlk aşamadan 60 ve üzeri alan öğrenciler ikinci aşamaya girebilirler. İkinci aşamada Yazma ve Konuşma becerilerini kapsamaktadır. İkinci aşamadan 60 ve üzeri alan öğrenciler Hazırlığı başarı ile geçmiş olup Fakültelerinde eğitim-öğretime başlarlar. Sınava katılamayan ya da 1. ve/veya 2. Aşamadan başarısız olan öğrenciler Hazırlık eğitimi almak zorundadır.
 3. Hazırlık muafiyet sınavı yüz yüze mi yoksa online (çevrimiçi) olarak mı yapılacak?
  • Hazırlık muafiyet sınavımız ve seviye belirleme sınavımız yüz yüze olarak gerçekleştirilmesi planlamaktadır. Ancak ülkemizde de etkisi devam eden Covid-19 Salgını sebebiyle sınavların yüz yüze gerçekleşememesi durumunda online olarak yapılması konusunda da gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Yüksekokulumuz ydyo.gazi.edu.tr web sayfasını takip ediniz.
 4. Diğer üniversitelerde (ODTÜ, İTÜ vs.) Hazırlık okuduğuma dair belgem var. Hazırlıktan muaf olabilir miyim?
  • Başka bir üniversitede hazırlık okumuş ve başarıyla bitirmiş olsanız bile Gazi Üniversitesi Hazırlık Muafiyet sınavına girmeniz gerekmektedir. Muaf olmak için yönergede bulunan sınav notlarından birine sahip olmanız ve bunu belgelendirmeniz gerekmektedir.
 5. Hazırlıktan Muaf olmak için ne gerekli?
 6. Muafiyet için kurs olacak mı?
  • Her yıl açılan muafiyet hazırlık kursumuz bu yıl Covid-19 salgını sebebiyle açılmayacaktır.
 7. Her fakültede Hazırlık zorunlu mu?
  • Hazırlık eğitimi Kısmen (%30) ya da Tamamen (%100) yabancı dilde eğitim veren bölümlerde zorunludur. Üniversitemizde Mühendislik ve Mimarlık Fakültelerinin tüm bölümleri ile Tıp Fakültesinin İngilizce Tıp bölümü ve Gazi Eğitim Fakültesinin Almanca-Arapça-Fransızca-İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine Hazırlık sınıfı zorunludur.
 8. Dersler yüz yüze mi yoksa online mı olacak?
  • Covid-19 salgınının ülkemizdeki seyrine ve ilgili kurumların ve üniversitemiz ilgili birimlerinin alacağı kararlara göre ilerleyen günlerde sizlere bilgi verilecektir.
 9. Bölümümde Hazırlık yoksa bile istersem Hazırlık okuyabilir miyim?
  • Üniversitemizde isteğe bağlı hazırlık yoktur. Zorunlu hazırlık eğitimi olamayan bölümlerde olan öğrencilerimiz hazırlık sınıflarına katılmazlar.
 10. Hazırlıkta hangi kitapları kullanacağım?
  • Hazırlık sınıfında kullanılacak kitaplar, derslerin işlenişi gibi pek çok sorunun da cevabını alabileceğiniz bir oryantasyon (Bilgilendirme) yapılacaktır. Oryantasyon programı Muafiyet sınavı sonrasında ilan edilecektir.
 11. Oryantasyon yüz yüze mi yoksa online mı olacak?
  • Oryantasyon programı online olacaktır. Programın detayları ilerleyen haftalarda ydyo.gazi.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın